10 درمان خانگی موثر برای درد زانو و کمر

درد زانو و کمر
0 41

 

10 درمان خانگی موثر برای  درد زانو و کمر

 

اکثریت افراد آزادی حرکت را درک نمی کنند و ارزش آن را نادیده می گیرند. درد زانو وکمر یکی از شایع ترین مشکلات سلامتی  است که بسیاری از ما آن را نادیده می گیریم. علل درد زانو ممکن است شامل آسیب های ناگهانی، تنگی رباط ها ، تاندونیت، استئوآرتریت و دررفتگی کشکک زانو باشد. علائم معمولا شامل سفتی، تورم و درد است. در نهایت درد زانوی پایدار می تواند تحرک پذیری فرد را دچار اختلال کند.

علل کمر درد اما متفاوت تر و گسترده تر هستند. دلایلی همچون استایل فیزیکی، نوع راه رفتن، ضربه و آسیب، آرتروز، حتی عفونت می توانند باعث بروز کمر درد شوند. علائم آن عموما شامل درد و تیر کشیدن می شود.

بنابراین، همیشه توصیه می شود که درد زانو و کمر را حتی در مرحله های  اولیه نیز جدی بگیرید و برای تشخیص علت و میزان جدیت آنها به پزشک مراجعه نمایید. فیزیوتراپی برای درد زانو و کمر یکی از موثر ترین درمان ها است. علاوه بر این، بسیاری از داروها و درمان های خانگی برای این دو عارضه وجود دارند که می توان از آنها استفاده کرد. در این مقاله تلاش می کنیم 10 روش مناسب و موثر برای تسکین و درمان خانگی درد زانو و کمر  را معرفی کنیم.

درد زانو و کمر
درد زانو و کمر

با ما همراه باشید…

جوشانده ی  زنجبیلو زردچوبه

بهتر است زردچوبه و زنجبیل را هنگامی که تازه است یا در ترکیب با چای مصرف کنید. زنجبیل در واقعا می تواند به راحتی به وعده های غذایی روزانه شما اضافه شود. زنجبیل حاوی روغن های فرار است در حالیکه زردچوبه به آنتی اکسیدان قوی موجود در آن مشهور است که به عنوان کورکومین شناخته می شود. این دو ماده در کنار هم کار می کنند و حاصل عمل آنها کاهش عملکرد آنزیمی است که به عنوان علت اصلی التهابی شناخته می شود که موجب درد شده است. اگر نمیتوانید طعم زنجبیل خام را تحمل کنید، کمی عسل به آن اضافه کنید. دو فنجان جوشیده ی زنجبیل و زردچوبه یا ترکیب آن با چای به کاهش درد زانو و کمر کمک می کند.

برگ قاصدک(شیر دندان)

با وجود غنی بودن از مواد معدنی مختلف، شیردندان نیز داریا خاصیت ضد التهابی است. گیاه شیردندان یا قاصدک همچنین حاوی ویتامین هایی است که قادر به بازگرداندن بافت های آسیب دیده ای است که به طور معمول عامل آسیب کمر هستند. اسید لینولئیک در برگ قاصدک(شیردندان) مسئولیت خواص ضد التهابی و توانایی تنظیم واکنش های ایمنی بدن را بر عهده دارد. این به نوبه خود باعث می شود که برگ فاصدک ( شیردندان) انتخاب خوبی برای درمان درد کمر همراه با آرتروز روماتوئید باشد.

تمرین فیزیکی

ورزش یک درمان طبیعی عالی برای هر کسی است که قصد دارد از درد زانو خلاص شود. فعالیت فیزیکی از مفاصل شما حمایت می کند و ماهیچه ها را تقویت می نماید. علاوه بر این، تضمین می کند که مفاصل آزادانه با روانی هرچه بیشتر حرکت کنند. تحرکت با ورزش ساده تر می شود زیرا مایع سینوویال در مفاصل را چسبناک تر می کند. تمرینات کم اثری مانند راه رفتن را امتحان کنید. شما همچنین می توانید تمریناتی را انجام دهید که به طور خاص مفاصل را هدف تاثیزر خود قرار می دهند.

روغن نعناع و اوکالیپتوس

پودر نعناع و اکالیپتوس هر دو ضد درد هستند و به کاهش درد کمک می کنند. شما می توانید این دو را باهم مخلوط کنید و روی کمرخود مالش دهید. این مخلوط دارای خاصیت خنک کننده ای است که درد را قابل تحمل تر می کند. این ترکیب بسیار قوی است، بنابراین مطمئن شوید که در آن از یک حامل مانند روغن زیتون برای کاهش غلظت اضافه می کنید.

شیره ی  سیه تسمه

هنگامی که شربت شکر سه بار بپزید، شیره ی  سیه تسمه تولید می شود. این ماده حاوی مواد معدنی عالی مانند کلسیم و منیزیم است. کلسیم به تقویت عضلات و استخوان ها کمک می کند. منیزیم همچنین عضلات را شل کرده و در نتیجه درد زانو و کمر را از بین می برد. اما بدن ما نمی تواند منیزیم ورد نیازش را خودش تولید کند، بنابراین مصرف مقدار زیادی از شیره ی  سیه تسمه در تامین منیزیم هم نمی تواند کمک کننده باشد.

مدیریت وزن

افزایش وزن به خصوص با افزایش سن می تواند باعث درد زانو و قسمت پایین کمر شود. شما می توانید وزن خود را با ورزش یا رژیم غذایی سالم کم کنید. این وزن اضافی باعث درد زانو و قسمت پایین کمر می شود زیرا بر مفاصل شما فشار زیادی وارد می آورد. هرچه وزن کمتری داشته باشید، به دلیل فشار کمتر وارده بر پایین تنه، غضروف ها و مفاصل سالم تر و در نتیجه کمر و زانوی سلاتی خواهید داشت.

بسته ی یخ

چهار درمان خانگی اشاره شده در بالا  بیشتر به عنوان در واقع یک درمان جامع برای تسکین درد زانو شناخته می شوند . اما این روش درمان (بسته ی یخ) برای درد زانو ناشی از آسیب دیدگی بهتر عمل می کند.. به اندازه کافی استراحت کنید تا درد را کاهش دهید. فشرده سازی سرد یا کمپرس یخ را برای جلوگیری یا کاهش تورم اعمال کنید. برای جلوگیری از حبس مایعات که می تواند موجب تورم بیشتر شو، در هنگام خواب زانو را به سطح بالاتر از قلب خود دراز کنید.

درد زانو و کمر
درد زانو و کمر

سرکه ی سیب

سرکه سیب دارای خواص قلیایی است که مواد معدنی را که در ناحیه آسیب دیده انباشته شده اند، حل می کند. این کار به نوبه خود تضمین می کند که سموم مضر از مفصل حذف می شوند. علاوه بر این تولید روان کننده های مشترک را افزایش می دهد که باعث کاهش درد، تورم و افزایش تحرک می شود.

روغن زیتون خام

مصرف اندکی مازاد روغن زیتون خام حاوی Oleocanthal است که یک ترکیب شناخته شده است و به کاهش اثر آنزیم هایی که باعث تورم می شوند کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که روغن زیتون مازادی که استفاده می کنید گرم نشده باشد چون که گرما عنصر کلیدی آن را از بین می برد.

فلفل قرمز

فلفل قرمز اساسا یک نوع فلفل است که در آشپزی استفاده می شود. این فلفل شامل کپسایسین است که یک مسکن درد طبیعی است. شما می توانید با ترکیب آن با روغن زیتون یک ربّ بسازید. خمیر را روی زانو دردناک اعمال کنید(بمالید). حتی بهتر است در صورت امکان همیشه از فلفل قرمز به عنوان یکی از  چاشنی های موجود در غذاهای مورد علاقه خود استفاده کنید.

فیزیوتراپی برای زانو و کمر درد

فیزیوتراپی برای افراد مبتلا به درد زانو و کمر بسیار موثر است. این روش شامل درمان با استفاده از تمرینات ورزشی، ماساژ، نور و حرارت است. یک درمانگر فیزیکی به شما در طرح یک برنامه تمرینات ورزشی کمک می کند.این طرح تمرینات ورزشی  به توانایی های شما بستگی دارد و برای مفاصل شما آسان و راحت خواهد بود. فیزیوتراپی به سهولت حرکت در مفصل های شما کمک می کند، درد را کاهش می دهد و عضلات مفصل را قوی تر می نماید. بنابراین، فیزیوتراپی را انتخاب کنید تا درد زانو و کمر  را از ریشه خلاص کنید.

 

مترجم و محقق : ندا ناصری

مراکز اورتوپدی

بیشتر بدانید

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.